A szálláshely piacra vitele lépésről lépésre - Bürokratikus háttér
Rengeteg időt megspórolhatunk a részletes tervezéssel, így a lépéseket egymásra építve látjuk magunk előtt, aminek segítségével a prioritási sorrend is könnyebben tartható.
Párhuzamosan is lehet több munkafolyamatot végezni, azaz például a felújítási szakaszban már el lehet indítani a szálláshely hivatalos regisztrációját, illetve ezután az értékesítése is megkezdődhet.
Vendégeket természetesen a beruházás elkészülte után lehet fogadni csak.
1. Adózási kérdések:
Első lépésként el kell dönteni, hogy milyen adózási keretek között kívánjuk a szálláshelyet üzemeltetni. Adószámmal mindenképpen rendelkezni kell ahhoz, hogy ezt a tevékenységet folytatni tudjuk.
A leggyakoribb adózási lehetőségek:
- új cégalapítás
- meglévő cég tevékenységi körének bővítése
- adószámos magánszemély
- egyéni vállalkozó
Adószám hiányában nem folytatható a hivatalos regisztráció, mivel az önkormányzati és az NTAK bejelentés során is ez az első kitöltendő adat.
Számlázó program választás: amennyiben meglévő cég veszi fel új tevékenységnek a szálláshely szolgáltatást, úgy a már alkalmazott számlázó program továbbra is használható, ha viszont új működési egységről van szó, szükséges olyan számlázóprogram alkalmazása, ami összeköthető a NAV rendszerével.
2. NTAK:
Minden szálláshelynek regisztrálnia kell a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ, röviden NTAK, felületén, aki ezt a szolgáltatást kívánja folytatni.
A felületen 8 különböző szálláshely típus közül lehet választani:
- szálloda
- panzió
- magánszálláshely
- egyéb szálláshely
- közösségi szálláshely
- üdülőháztelep
- kemping
- nyaralóhajó
Ezen kategóriák részletes követelményrendszerét a 239/2009-es kormányrendelet szabályozza. Attól függetlenül, hogy milyen elnevezést választottunk a szálláshelyünknek (vendégház, apartman, birtok…), hivatalosan ezen szálláshelytípusok egyikébe kell besorolnunk azt a regisztráció során.
Szálláshely kezelő szoftver: ennek a használata is kötelező. Ingyenesen választható a vendegem.hu, vagy térítés ellenében egyéb másik akkreditált szoftver is.
3. Önkormányzat:
A szálláshelyünket a fenti papírokat is bemutatva regisztrálni szükséges a területileg illetékes önkormányzatnál is, mivel az idegenforgalmi adóbevallás és -befizetés helyben történik. Itt tájékoztatást nyújtanak az IFA mértékéről, és a bevallás módjáról is.
Ezen engedélyek birtokában kezdődhet meg hivatalosan az ingatlan szálláshelyként történő üzemeltetése és a vendégek fogadása.